המכון הרפואי לטיפול בורידים

המכון הרפואי לטיפול בורידים בבי"ח אסותא מציע מגון טיפולים וניתוחים לטיפול בדליות ורידיות ( Vericose Veins) ברגליים, בטכנולוגיות ובשיטות המתקדמות ביותר.
 
בנוסף, ניתן לקבל במרפאה ייעוץ הניתן על ידי כירורג כלי דם בנושאים הבאים:
• מחלות ורידים
• טיפולי הזרקות קצף בהנחיית אולטרסאונד
• הכנה ובדיקה לקראת ניתוחי סטריפינג,לייזר וגלי רדיו
• מעקב לאחר ניתוחי הזרקות קצף, ניתוחי לייזר וגלי רדיו
• טיפולים קוסמטיים
 
ייחודו של המכון הרפואי לטיפול בורידים בכך שמציע את כל מגוון שיטות הטיפול הקיימות, כאשר הטיפול מותאם באופן אישי למטופל.
המכון מנוהל על ידי ד"ר אנטוניו ריינה

 

 

מהן דליות הרגליים

הורידים ברגליים הם כלי דם, שתפקידם להחזיר בחזרה את הדם ה"משומש" לכיוון הלב, כאשר דם זה מכיל פחמן דו חמצני, חומצה לקטית וחומרים אחרים. הדם עולה מכף הרגל לכיוון הלב ומהמערכת השטחית של הורידים ברגליים למערכת העמוקה שלהן.
בזמן עמידה הדם עולה כנגד כוח המשיכה בזכות שסתומים חד כיווניים שעוצרים את הנפילה. אם שסתומים אלו אינם תקינים בעקבות פגם תורשתי, עודף משקל, הריונות, מום מולד או עמידה ממושכת עשוי להיווצר מצב של זרימת דם הפוכה, הגורמת ללחץ גבוה בתוך הורידים והצטברות כמות גדולה של דם הגורם ללחץ בורידים ולהתרחבותם, מה שמתבטא בדליות ורידיות שבולטות על פני העור ברגליים. מצב זה גורר תופעות שונות כגון כובד, עייפות, נפיחות, גירודים, עקצוץ ושינויים בצבע ומרקם העור.
 
 

שיטות חדשות לטיפול בורידים

בשנים האחרונות חל מהפך בטיפול בדליות ורידיות ברגליים, והחל הטיפול בשיטות חדשניות שנעשות באמצעות חתך זעיר פולשני, ולכן המצב לאחר הניתוח קל יותר בהרבה לעומת המצב לאחר הניתוחים הקלאסיים. ניתוחים אלו הם ללא חתכים בעור, כלומר ללא צלקות וזמן ההחלמה קצר, מה שמאפשר למטופל לחזור לשגרה באופן כמעט מיידי. 

 

ניתוח בלייזר תוך ורידי – Endovascular Laser Therapy

למי זה מיועד?

ברוב המקרים, כאשר קיימות דליות ורידיות סימפטומטיות, מקורן באי ספיקה מסתמית של וריד הצפון (וריד ספנה גדולה) או אי ספיקה מסתמית של של וריד ספנה קטנה (וריד ספנה קצרה). ניתוח באנדולייזר מטפל בשני סוגי ורידים אלו.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ובעזרת טשטוש בשלבים מסוימים של ההליך הניתוחי. בשיטה פולשנית זעירה זו מוחדרת מחט לתוך הוריד בהנחיית מכשיר על-קולי, כאשר דרך המחט מושחל סיב אופטי של לייזר לתוך הוריד. כשהסיב ממוקם היטב לאורך הוריד, מחברים את סיב הלייזר למכשיר לייזר שמפיק את קרן הלייזר הצורב את הוריד מבפנים תוך שהסיב נשלף החוצה במהירות של 1-3 מ"מ לשנייה. הוריד החולה נצרב, נסתם ובמשך הזמן עובר תהליך ניווני ונספג. 

התאוששות

הניתוח מתבצע ללא חתכים בעור. זמן ההתאוששות הוא מהיר והמטופל יכול לקום על רגליו מספר דקות לאחר הניתוח, ולאחר השהיה של כ- 30-40 דקות משוחרר לביתו, ויכול לחזור לפעילות שגרתית.  

על המטופל לחבוש גרב אלסטית במשך כשבוע לאחר הניתוח ולעסוק בפעילות כגון הליכות יומיומיות. יש להימנע מעמידה ממושכת.  מלבד ההתאוששות המהירה, יתרונו הבולט של ניתוח זה טמון בכך שכמעט ואין חתכים בעור, אין שטפי דם והמטופל אינו סובל מכאבים.  

בתמונה: ניתוח תוך ורידי:

 

ניתוח גלי רדיו (Radiofrequency Ablation)

למי זה מיועד?

בדומה לניתוח הלייזר, ניתוח זה מיועד לטיפול בוריד ספנה גדולה ווריד ספנה קטנה.

מהלך הניתוח

בשיטה פולשנית זעירה זו מוחדרת מחט לתוך הוריד בהנחיית מכשיר על-קולי, כאשר דרך המחט מושתל קטטר RF לתוך הוריד. לאחר שהקטטר ממוקם לאורך הוריד, מחובר קטטר למכשיר שמפיק את גלי ה- RF, שצורבים בתורם את הוריד מבפנים. הוריד החולה נצרב, נסתם ולאורך זמן עובר תהליך ניווני ונספג. ייחודו של הליך זה שצורב את הוריד בטמפרטורה של 120 מעלות בקטעים של 7 ס"מ בכל 20 שניות – ולפיכך - הרקמות שמסביב לוריד מוגנות מטראומה של טמפרטורה גובהה.   

התאוששות

בדומה לניתוח לייזר המטופל קם מספר דקות לאחר הניתוח, ומשוחרר לביתו כ- 30-40 דקות לאחר הניתוח. הניתוח מתבצע ללא חתכים בעור. זמן ההתאוששות מהיר ביותר וניתן לחזור לפעילות שגרתית באופן כמעט מיידי. יש לגרוב גרב אלסטית במשך כשבוע, לעסוק בהליכות יומיומיות ולהימנע מעמידה ממושכת. יתרונו של הניתוח בכך שאין חתכים, כמעט ואין שטפי דם והכאבים הם קלים.

בתמונה: ניתוח גלי רדיו

הזרקות קצף בהנחיית אולטרסאונד (Foam Sclerotherapy Guided by Ultra Sound)

במסגרת טיפול זה מוזרק חומר מטרש לתוך הורידים, הגורם לטראומה כימית של הדופן הפנימית של הוריד. בסופו של דבר תהליך זה גורם לסתימתו של הוריד ולאחר זמן מה הוריד הסתום מתנוון ונספג. אורכו הביולוגי של תהליך הניוון והספיגה הוא איטי ואורך כמספר חודשים. הטיפול מבוצע בהנחיית אולטרסאונד, המגלה את הורידים החולניים, מסייע לכוון את מחט ההזרקה ומסייע לעקוב אחרי החומר שהוזרק.
הטיפול כולל סדרה בת 3-5 טיפולים בתדירות של חודש עד שישה שבועות בין טיפול לטיפול.
משך כל טיפול: כ- 20 דק. הטיפול ניתן במסגרת המרפאה ואינו דורש הרדמה, טשטוש או כל הכנה מיוחדת לפני תחילתו. ניתן לחזור לפעילות מלאה מיד עם תום הטיפול ויש לגרוב גרב אלסטית במשך 24 שעות לאחר תום הטיפול, ולאחר מכן לגרוב אותה במשך שעות היום למשך שבוע.
 

טיפול באמצעות קיטור- "השיטה הירוקה"

שיטת קיטור הינה שיטה חדשה המאפשרת לטפל בווריד הראשי והיחידה המאפשרת לטפל בענפים הקשורים לוריד הראשי וורידים משניים. השיטה מבוססת על פגיעה של הוורידים על ידי טמפרטורה גבוהה שמפיקים אדי מים מזוקקים דחוסים.
כמו בניתוח לייזר או גלי רדיו, בניתוח קיטור מוחדרת צינורית דקה לתוך ווריד הספנה בהכוונת US, לאורכו ולאחר ביצוע הרדמה מקומית, משחררים פולסים של אדי מים מזוקקים מהקצה של הצינורית, ששורפים את הדופן הפנימי של הווריד. הווריד נסתם ולאורך הזמן נספג ונעלם.
היתרון של השיטה הזו, לעומת  לייזר או גלי רדיו, היא שאפשר לטפל בשיטת הקיטור, לא רק בווריד ספנה גדולה או קטנה, אלה גם בענפים של ווריד הספנה. מבוצע על ידי כך שמחדירים מחט לתוך הווריד המטופל בהנחיית US, מחברים ישירות את המחט למכשיר קיטור בלי צורך בצינורית ומשחררים פולסים של אדי מים שפוגעים בוורידים המטופלים.
למרות שהוורידים מסולסלים, דבר שמונע החדרת סיב לייזר או גלי רדיו לתוכם, בשיטת הקיטור, האדים של מים מזוקקים יכולים לנוע בתוך הווריד המטופל ולפגוע בו. לכן השיטה הזאת טובה גם לווריד הראשי וגם לענפיו, כך שאפשר לסיים ניתוח, שבעבר היה מורכב, ללא חתך אחד ולטפל גם בווריד הראשי וגם בכל הענפים המשניים. התהליך שלאחר הניתוח זהה למצב לאחר ניתוח לייזר או גלי רדיו.החולה משתחרר לביתו כשעה לאחר הניתוח וחוזר לחיים כמעת רגילים.
 
 

טיפולים וניתוחים נוספים המתבצעים במכון הרפואי לטיפול בורידים:

טיפולים קוסמטיים – הטרשה קוסמטית לנימים ברגליים  (clerotherapy)
טיפול קוסמטי לנימים ברגליים באמצעות חומר הטרשה דליל שגורם לטראומה כימית לנימים שמתחת לעור. בסופו של התהליך הנימים נסתמים, עוברים תהליך של ניוון ונספגים. אורכו של התהליך כ- 20 דקות ומספר הטיפולים תלוי במצב וריכוז הנימים ברגל המטופלת. הטיפול ניתן במסגרת המרפאה ומתבצע על ידי כירורג כלי דם.
 

ניתוח שליפת וריד הצפון (Stripping)
ניתוח לשליפת וריד הצפון  (Great Saphenus Vein) הוא ניתוח קלאסי המבוסס על הוצאת וריד הצפון דרך שני חתכים: באזור המפשעה ובאזור השוק.  לאחר גילוי הוריד בשני המקומות, מושחל חוט מתכת רך (Stripper) לתוך הוריד והוריד נשלף באמצעות החוט שנקשר באחד מקצוות הוריד.
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, ספינאלית או בהרדמה מקומית בצירוף טשטוש עמוק.

מספר שעות אחרי ניתוח משוחרר המטופל לביתו עם חבישה אלסטית למשך כשבוע. לאחר הניתוח יחוש המטופל בנפיחות ברגל המטופלת ובכאב סביר בעיקר באזור המפשעה, וכן בשטפי דם גדולים ומפוזרים לאורך מסלול הוריד. לעיתים, יש פגיעה של עצב תחושתי שצמוד לוריד אשר גורם לירידה זמנית של תחושה  בעור, לרוב בשוק התחתון. להשלמת הניתוח, הכירורג מבצע הוצאת דליות משניות דרך חתכים מזערים. 
 
בתמונה: שליפת וריד הצפון ( Stripping)
 

לחץ חיצוני על ידי שימוש בגרביים אלסטיות  Elastic stockings
טיפול שמרני מבוסס על לחץ חיצוני על הרגל על ידי הגרב האלסטית. הלחץ החיצוני מונע מילוי של הדליות הורידיות שבמערכת השטחית ומכריח את הדם לעלות דרך המערכת העמוקה. בכך נמנעת הצטברות של דם בתוך הדליות הורידיות והמשך התפתחותן נעצרת. יש להדגיש שהטיפול בגרביים אלסטיות לא מעלים דליות ורידיות והוא יעל כל עוד החולה  גורב אותם.
לרוב, השימוש בגרביים אלסטיות הוא כהשלמה לטיפולים אחרים (הזרקות קצף או ניתוחים), ומהווה פיתרון למטופלים שאינם מעוניינים בטיפול אחר או אינם יכולים לקבל טיפול אחר כיוון שאינם ניידים.

 

לכתבה נרחבת בנושא ורידים ושיטות הטיפול בהם, מאת ד"ר אנטוניו ריינה לחץ כאן

 

 


לקבלת מידע נוסף אנא מלא את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי
שלח
אנו מכבדים את פרטיותך ומתחייבים לא להעביר את פרטיך לאף גורם אחר

אסותא Call הזמן - מוקד זימון תור ומידע 03-76444446474*
104